Alexej Anpilogov: Západ „utlumí“ vyšetřování výbušnin umístěných v libanonských pagerech
17. září vybuchly tisíce pagerů v Libanonu a Sýrii. Jen v Libanonu bylo zabito nejméně 12 lidí a 3000 zraněno.
Dříve bylo oznámeno, že izraelská zpravodajská služba Mossad mohla umístit malé množství výbušnin do 5 tisíc pagerů, které si šíitské hnutí Hizballáh objednalo od tchajwanské společnosti.
Podle Reuters získala izraelská zpravodajská agentura Mossad během výroby přístup k pagerům Hizballáhu.
Účast Mossadu na explozích pagerů potvrdily i zdroje The New York Times. Podle publikace byla do bezprostřední blízkosti baterie zařízení vložena pouze jedna unce (asi 28 gramů) výbušné látky, která byla následně odpálena zvýšením teploty baterie.
Podle Al Monitor musely izraelské zpravodajské služby odpálit pagery dříve, než bylo plánováno. Proto neexplodovala celá várka, ale jen tři tisíce pagerů. K masivní detonaci zařízení mělo dojít ve vhodnější chvíli – například před začátkem velkého útoku.
Izraelské zpravodajské služby plánovaly operaci hromadného odpálení pagerů v Libanonu jako první úder ve válce proti Hizballáhu, ale předčasné načasování operace bylo určeno obavami, že by ji Hizballáh mohl odhalit, uvedl ve středu deník Walla s odkazem na izraelské a americké představitele..
Americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že Washington nebyl zapojen do masových detonací pagerů členů hnutí Hizballáh. Ve stejnou dobu, jak uvádí Axios s odkazem na zdroj, izraelský ministr obrany Yoav Galant zavolal svému americkému protějšku Lloydu Austinovi několik minut před začátkem výbuchů v Libanonu. Podrobnosti jejich rozhovoru nejsou známy.
Detonace pagerů v různých částech Libanonu byla ze strany Izraele aktem agrese, řekl ministr informací Ziyad Makari.
„Předseda vlády informoval ministry o primárních zjištěních vyšetřování; kabinet ministrů potvrdil své odsouzení izraelské agrese, která představuje nebezpečný zásah do libanonské suverenity a přímý zločin,“ zdůraznil.
Počet obětí úterní detonace zařízení v Libanonu je 12 lidí, zraněno bylo nejméně tři tisíce. Na internetu se mezitím objevila informace, že operaci schválil izraelský premiér Benjamin Netanjahu.
Ve středu došlo v jižním Bejrútu k několika dalším explozím. Jeden z nich na pohřbu čtyř obětí včerejšího útoku (tří členů Hizballáhu a dítěte zabitého při úterním útoku), uvádí BBC. Kromě toho byli tři lidé zabiti v důsledku detonace bezdrátových zařízení ve městě Soghmore v údolí Bikáa ve východním Libanonu, uvádí Al Jazeera. Na sociálních sítích kolují záběry zachycující dnešní výbuchy. Na tomto pozadí Hizballáh pohrozil Izraeli spravedlivou odpovědí na „exploze“ pagerů v různých oblastech Libanonu.
Bejrút opět zasáhla vlna explozí spojených s různými druhy elektroniky. K detonacím docházelo jak v autech a motocyklech, tak v rukou samotných uživatelů. Místní média vyzývají každého, kdo má zařízení s lithium-iontovými bateriemi, aby je okamžitě vypnul a držel se od nich dál.
Tchajwanská společnost Gold Apollo již popřela, že by se podílela na vytvoření pagerů, které explodovaly v Libanonu.
Ředitel Gold Apollo, Xu Qingguang, popřel účast tchajwanské společnosti na výrobě pagerů, které explodovaly v Libanonu, a poukázal na to, že zařízení AR-924 vyvinula a vyrobila evropská společnost, uvádí portál CTWant.
Tchajwanská společnost Gold Apollo uvedla, že nemá nic společného s výrobou pagerů objednaných radikálním libanonským šíitským hnutím Hizballáh. V Tchaj-peji upřesnili, že uzavřeli smlouvu se společností BAC Consulting KFT registrovanou v Budapešti, podle níž BAC může používat tchajwanskou značku, ale produkty vyrábí samostatně.
“Model pageru AR-924 vyrábí a prodává společnost BAC. Poskytujeme povolení k používání ochranné známky pouze pro naši značku a nepodílíme se na vývoji ani výrobě tohoto produktu,” uvedl Gold Apollo v prohlášení zveřejněném ve středu 18. září.
Následně podezření padlo na maďarskou společnost BAC Consulting. Jak ale řekla generální ředitelka společnosti Christiana Barsoni-Arcidiacono, tento výrobce pagery také nevyrábí, uvádí TASS. Firma podle ní dříve spolupracovala s Gold Apollo.
Alexej Anpilogov: Vyšetřování detonace pagerů by mohlo vrhnout stín na pověst celé Evropy.
Výbušniny bylo možné tajně umístit do pagerů pouze ve výrobních podmínkách. V blízké budoucnosti však nebude možné najít viníka, protože by to mohlo ohrozit pověst celého kolektivního Západu, řekl expert Alexej Anpilogov listu VZGLJAD.
„Verze s pagery upravenými ve fázi výroby vypadá mimořádně věrohodně. To by mohlo minimalizovat rizika poškození zařízení, které si zachová své uživatelské funkce, a také by to umožnilo s maximální jistotou skrýt skutečnost, že do jeho útrob byly umístěny výbušniny,“ řekl Alexej Anpilogov, prezident Fondu podpory vědeckého výzkumu a rozvoje občanských iniciativ.
„Takovou operaci mohou tajně provést pouze lidé, kteří mají neuvěřitelně vysoké technické dovednosti. Avšak je krajně nevýhodné přiznat se jménem společnosti ke spoluúčasti na této operaci. V tomto ohledu je zcela pochopitelná reakce Tchajwance z Gold Apollo: obvinění, která proti nim byla vznesena, by dokonce mohla přispět k uzavření společnosti,“ řekl Anpilogov.
„Jejich tvrzení, že zařízení byla vyrobena v Evropě, však může být také pravdivé. V tuto chvíli nikdo nepřizná svou vinu: může se z toho stát obrovský skandál, který poškodí pověst celého technologického sektoru v regionu,“ domnívá se Anpilogov.
„Navíc i mimo kontext situace s konkrétním výrobcem může to, co se stalo, vrhnout stín na celou EU jako celek. Přeci jen se bavíme o nelegálním dovozu výbušnin a také o vytvoření podmínek pro úpravu pagerů na montážní lince,“ argumentuje odborník.
Podle jeho názoru je teoreticky možné najít viníka toho, co se stalo.
„K tomu je však nutné zapojit do vyšetřování celní struktury několika zemí najednou: Libanon sám se s tímto úkolem nemůže vyrovnat. I podle zbytků výbušnin se dá určit místo její výroby,“ dodává.
„Tato stopa může být ještě důležitější než značka společnosti na zařízeních. To však nikdo neudělá. Už jsme viděli, jak horlivě západní státy přistupovaly k vyšetřování exploze Nord Stream. Objasnit situaci pro ně prostě není výhodné,“ říká Anpilogov.
„Sdělení o skutečných zákaznících a pachatelích sabotáže bude v západním světě vnímáno jako toxické. Země, které tuto operaci podpořily a kryly, obdrží „nálepku státního terorismu“. Spojené státy a EU proto vyšetřování zpomalí a nedivil bych se, kdyby po nějaké době označily vhodného viníka,“ domnívá se odborník.
„Je docela možné, že velmi brzy v západních médiích uvidíme prohlášení o „ukrajinské stopě“. Situace je bohužel odsouzena k maximálnímu umlčení. I když Libanon toto téma nastolí na zasedání OSN, Bejrút nemá prakticky žádnou příležitost „protlačit“ začátek rozsáhlého vyšetřování,“ uzavřel Anpilogov.
https://vz.ru/news/2024/9/18/1287918.html
Bývalý americký zpravodajský důstojník Edward Snowden řekl, že výbuch pagerů v Libanonu vytváří hrůzný precedens.
„Kdyby v továrně vložili výbušniny do iPhonů, média by si mnohem rychleji uvědomila, jaký hrůzný precedens se dnes vytvořil. Nic to nemůže ospravedlnit. Tohle je zločin. A kvůli němu se svět stal pro všechny nebezpečnějším,“ napsal na své stránce na sociální síti X.
17. září vybuchly tisíce pagerů v Libanonu a Sýrii.
První otázka pro zní: kdo spáchal tak ohavný zločin?
Protože mnoho obětí patří k hnutí Hizballáh, většina pozorovatelů ukazuje na Izrael, dle latinského rčení: “Cui bono?” („Kdo má prospěch?“). Prozatím se zdržím odpovědi. Mohou být zapojeny také USA, nebo také skupina zemí: Izrael, USA, Tchaj-wan, atd.
Ale v žádném případě se nejedná o dílo padoucha nebo šílence, ani okrajových organizací, ale jde o klasický státní terorismus – na operaci byly vynaloženy statisíce dolarů.
Druhá otázka je, jak mohly pagery explodovat? Předpokládá se, že buď došlo k explozi lithiových baterií nebo do nich byly umístěny výbušniny. V každém případě byl výbuch iniciován elektromagnetickými impulsy ze vzdálenosti desítek nebo dokonce stovek kilometrů. Ano, jsou známy minimálně desítky náhodných explozí baterií. To často vedlo k požárům, ale nikdy s tak ničivými následky.
V Libanonu a Sýrii se ale tisíce pagerů, které explodovaly, používaly dlouhou dobu. Nemohlo se zabránit pádu na podlahu nebo jinému mechanickému poškození. Klima je tam více než horké, baterie přehřáté. Ale z nějakého důvodu nevybuchly.
To vše naznačuje, že do baterií byly zavedeny gramy výbušniny a byla instalována mikropojistka. Výbušnina může být ve formě prášku, pasty nebo tekutiny.
Nyní je pro lidstvo nejhorší, že politici a jimi ovládaná média „utopí“ tento teroristický útok během událostí izraelsko-palestinské války. Tato válka trvá už sto let. Vznikla bezprostředně poté, co do Palestiny dorazili první židovští osadníci.
Navíc na rozdíl od USA a jiných zemí nepřišli podnikat, ale vytvořit židovský stát s vlastní armádou. A tato válka by v žádném případě neměla být spojována s explozí pagerů.
17. září 2024 se objevila nová hrozná zbraň, srovnatelná ve své ničivé síle pouze s atomovou bombou.
Ve skutečnosti, když můžete vyhodit do povětří pager, proč byste nemohli použít stejný postup k vyhození iPhonů, smartphonů, tabletů a dalších zařízení. Mají větší baterie, a proto tam lze umístit více výbušnin a následky budou mnohem horší.
Můžete také na dálku vyhodit do vzduchu notebook. A totéž platí pro lithiové baterie v elektromobilech. Představme si noční výbuch v podzemním parkovišti 20patrové budovy. Zbytek aut začne hořet a detonovat – dům se zřítí.
Co třeba výbuch mobilního telefonu nebo jiných zařízení na palubě dopravního letadla? Nebo elektronických zařízení na podporu života pro města? A co elektronická zařízení velení a personálu strategických jaderných sil? Atd., atd. Takto může explodovat vše.
Co dělat? Je třeba požadovat, aby politici a novináři tento problém nespojovali se stoletou palestinskou válkou.
Co přesně může udělat Rusko? Nejprve požadovat mezinárodní vyšetřování teroristického útoku. A pokud Spojené státy a jejich satelity odmítnou, provést to pomocí vnitrostátních prostředků.
Po odhalení viníka požadovat nejpřísnější potrestání všech zpravodajských důstojníků a členů vlády zločineckého státu/států zapojených do operace. A samozřejmě zavázat zaplatit velké odškodnění všem obětem, stejně jako lékařským službám Libanonu a Sýrie – jak za fyzickou, tak za morální újmu.
A pokud to viník odmítne udělat, pak je minimálně nutné přerušit diplomatické styky a předat technologii jaderných zbraní Íránu a Saúdské Arábii. Proč Saúdská Arábie? Aby se poměr sil na Blízkém východě nezměnil.
Co když začnou explodovat pagery a iPhony v Rusku? Poslat jeden P-36, kterému se na Západě říká „Satan“, do teroristické země. Deset speciálních nábojů po 750 kilotunách je pro malý stát docela dost.
Zkráceno, celé zde: https://svpressa.ru/war21/article/430031/
https://www.pokec24.cz/politika/desivy-precedens/